نقش اتوماسیون در تدارکات و حمل و نقل

تقاضا برای خدمات حمل و نقل عمدتاً به دلیل رشد صنعت تجارت الکترونیکی در حال افزایش است. در سال 2019 تعداد افرادی در جهان که اقدام به خرید آنلاین می کنند نسبت به سال قبل 8 درصد افزایش یافته است. همه این نشان می دهد که در سالهای بعد این روند ادامه خواهد یافت.

نقش اتوماسیون در تدارکات و حمل و نقل

تقاضا برای خدمات حمل و نقل عمدتاً به دلیل رشد صنعت تجارت الکترونیکی در حال افزایش است. در سال 2019 تعداد افرادی در جهان که اقدام به خرید آنلاین می کنند نسبت به سال قبل 8 درصد افزایش یافته است. همه این نشان می دهد که در سالهای بعد این روند ادامه خواهد یافت.

این پدیده اکنون به وضوح قابل مشاهده است ، وقتی بسیاری از شرکت ها و فروشگاه ها مشاغل خود را به اینترنت منتقل می کنند ، بیشتر و بیشتر فروشگاه های الکترونیکی تأسیس می شوند که این مسئله چالش بزرگی برای تدارکات محسوب می شود. به منظور برآورده کردن انتظارات مشتریان امروز و حفظ قیمت منظم و رقابتی ، اتوماسیون در اینجا یک راه حل است. این فرآیندی است که در آن کار انسان با ماشین ها و دستگاه هایی انجام می شود که اقدامات قابل تکرار را انجام می دهند. شرکت هایی که تصمیم به بهینه سازی کار دارند می توانند انتظار افزایش بهره وری و تسریع در فرایندهای تولید ، کاهش در هزینه کارمند ، بهبود زنجیره تأمین ، استفاده بهینه از فضای بار و همچنین کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و کار را داشته باشند که به نوبه خود منجر به سودهای بلند مدت میگردد.
اتوماسیون در بسیاری از مراحل فرآیند تدارکات حمل و نقل ظاهر می شود
اتوماسیون معمولاً در انبارها و مراکز توزیع استفاده می شود ، جایی که سیستم های مدیریت انبار ، به اصطلاح WMS (سیستم مدیریت انبار) استفاده می شود. براساس نوع و اندازه یک انبار ، سازوکارهای مختلفی استفاده می شود که مهمتر از همه اینها ، کوتاه کردن زمان جمع آوری و تکمیل سفارشات و همچنین افزایش بهره وری کار است.
در انبارها  جدید بالابرهایی با چنگال های  خودکار نصب میگردند ، که ایمن تر هستند و هزینه کمتری نسبت به  بالابرهای سنتی  که چنگال های آن  توسط اپراتور کنترل می شود ، ایجاد می کنند. به عنوان مثال انبارهای کاملا خودکار راه اندازی شده اند. یک انبار در Wronki (لهستان) ، که دارای 26000 مکان پالت و فقط یک اپراتور نظارت بر دستگاه ها است. در چنین انبارهایی هزینه تعمیر و نگهداری به شدت کاهش می یابد زیرا نیازی به تامین فضا در ساختمان برای اسکان افراد نیست ، که مصرف آب و برق و انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.
همچنین روبات ها بیشتر و بیشتر در تدارکات مورد استفاده قرار می گیرند.مثلا ES COBOT یکی از آنهاست - از آن برای پالت کردن انواع بسته ها استفاده می شود. سایر روبات ها می توانند بارهای قرار داده شده روی پالت ها یا بارگیری ظروف را لمینیت کنند.

با این حال ، اتوماسیون فقط به انبارها محدود نمی شود. همچنین در حمل و نقل جاده ای از جمله نقشه ها ، ناوبری یا GPS امکان ردیابی وسایل نقلیه و بهینه سازی مسیرها استفاده می شود. کامیون ها قدم بعدی در این فرآیند هستند.
اپلیکیشن بیترو یکی از سامانه هایی است که به اتوماسیون کردن سفارش ها و مراحل حمل به مشتریان و باربری ها دراین خصوص کمک می کند ،محاسبه قیمت حمل خرده بار که در باربری ها به صورت چشمی تخمین زده میشود و مراحل ردیابی بار توسط کاربر و نحوه پرداخت ها در مبدا و مقصد بسیار کمک کننده است
شرکت های بزرگ حمل و نقل و حمل و نقل از سیستم هایی برای مدیریت حمل و نقل استفاده می کنند ، به اصطلاح TMS (سیستم های مدیریت حمل و نقل) که هدف آنها بهبود همکاری بین حامل ها و تولید کنندگان است. آنها عملکردهایی نظیر: صدور فاکتور و سفارش ، برنامه ریزی مسیرهای حمل و نقل یا نظارت بر سفارشات را ارائه می دهند. همچنین FMS (Fleet Manager Systems) نیز وجود دارند که در مدیریت ناوگان کمک می کنند.