ایمن نگه داشتن کارگران در هنگام بارگیری و تخلیه بار

برای بسیاری از مشاغل بارگیری کامیون ها یک فعالیت روزانه است. این فعالیت با خطر آسیب دیدگی زیاد کارگران همراه است. بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه موتوری یکی از شایع ترین دلایل آسیب دیدگی در محل کار در صنایع تولیدی ، توزیع و پیک است.

ایمن نگه داشتن کارگران در هنگام بارگیری و تخلیه بار

برای بسیاری از مشاغل  بارگیری کامیون ها یک فعالیت روزانه است. این فعالیت با خطر آسیب دیدگی  زیاد کارگران همراه است. بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه موتوری یکی از شایع ترین دلایل آسیب دیدگی در محل کار در صنایع تولیدی ، توزیع و پیک است. از تصادفات لیفتراک گرفته تا مواد در حال سقوط ، کارکنان این صنایع باید در همه موارد متمرکز و آگاهی داشته باشند تا از صدمات جدی جلوگیری شود. در این مقاله نكات ارزشمندی ارائه می شود كه مشاغل و كارمندان می توانند بلافاصله برای ایمن كردن كارگران هنگام بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه فوراً به كار گرفته شود

بیشترین صدمات
بارگیری و تخلیه بار از فعالیتهایی است که احتمال آسیب دیدگی در محل کار را افزایش می دهد. برخی از رایج ترین صدمات در محل کار مربوط به بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه شامل موارد زیر است:
پیچ خوردن(در اصلاح عامیانه رگ به رگ شدن) و کشش عضلات از برداشتن نادرست یا حمل بار
خرد شدن صدمات ناشی از برخورد با لیفتراک ، کامیون ، در اثر بارگذاری سکو ها ، یا افتادن مواد انباشته
کبودی و بریدگی
صدمات نخاعی از بارگذاری نامناسب ، بارگیری ، ریزش یا خرد شدن
ضربه مغزی از سقوط محموله
این صدمات می تواند از جزئی تا جدی باشد ، نشان می دهد چقدر برای مشاغل مهم است که معیارهای مناسبی را برای نحوه بارگیری و تخلیه بار برای کارمندان تعیین کنند. کارگران آسیب دیده چالش های مالی و عملیاتی را برای مشاغل ایجاد می کنند. ایمنی ، آگاهی و مشغول کارکنان هنگام کار در کاهش خطر صدمات ناشی از بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه کمک خواهد کرد.

چک لیست بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه ایمن
بارگیری و تخلیه بار می تواند یک فعالیت خطرناک باشد. همیشه ایده ای مناسب برای داشتن اسناد و مدارک در ارتباط با روشهای مناسب برای ایمن نگه داشتن کارکنان وجود دارد. این چک لیست ساده در زیر به حفظ امنیت کارمندان و عملکردهای تجاری شما  کمک می کند.

شماره 1 اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه قبل از بارگیری یا تخلیه متوقف شده ، ترمز شده و تابت شده است
این مهمترین مرحله در هنگام بارگیری و بارگیری فعالیت ها است. کارگران باید اطمینان حاصل کنند که وسیله نقلیه در حال بارگیری متوقف ، در حال ترمز  و غیر قابل حرکت است. تلاش برای بارگیری محموله ناپایدار از وسیله نقلیه می تواند سریعترین راه برای صدمات شدید یا حتی کشنده باشد که به راحتی با صبر و حوصله می توان از آن جلوگیری کرد.

شماره 2 مناطق بارگیری باید همیشه روشن باشد
کارگران را در تاریکی نگه ندارید. روشنایی برای هر شغل مرتبط با فعالیت بارگیری یا تخلیه بسیار مهم است. اگر کارگران از فضای روشن و خوبی برای کار کردن برخوردار نباشند ، احتمال یک تصادف وجود دارد که اتفاق بیافتد

شماره 3 مناطق بارگیری باید عاری از خطرات باشد
کلیه مناطق بارگیری باید عاری از خطرات باشد که می تواند در صورت بروز صدمات سناریو ایجاد کند. گلدان ها ، آویزها و سایر خطرات باید از مناطقی که فعالیت بارگیری  وتخلیه در آن انجام می شود حذف شوند. اگر خطرات کمتری برای کارمندان در محیط کار وجود داشته باشد ، مشاغل کمتر دچار صدمه به کارگران خواهند شد.

شماره 4 منطقه بارگیری باید بدون ترافیک باشد
لیفتراک برای عملیات تخلیه و بارگیری بسیار مهم است. با این حال ، آنها می توانند منبع اصلی آسیب های کارمندان باشند. منطقه بارگیری برای حرکت لیفتراک همیشه باید یک طرفه باشد. این کار باعث می شود تا ضمن جلوگیری از خطر برخورد کارمندان با پشت لیفتراک ، کارگران ایمن شود. نگه داشتن منطقه بارگیری بدون ترافیک برای کارمندان نیز صدق می کند. هرگز نباید در مناطق تخلیه و بارگیری هیچ پرسنلی اضافه یا غیرمجاز وجود داشته باشد. این تنها حواس پرتی ها و خطراتی را ایجاد می کند که می توانند به سرعت در معرض فاجعه قرار گیرند.

شماره 5 مطمئن شوید که بارهای قبل از حمل و نقل ایمن و مرتب شده اند
فعالیتهای بارگیری تا زمانی که محموله ایمن و مرتب چیده نشده باشد به اتمام نمی رسد. این نه تنها راننده را ایمن نگه می دارد بلکه کارگران را در انتهای بارگیری ایمن نگه می دارد. جابجایی محموله می تواند خطرات قابل توجهی را برای کارگران حوضه و رانندگان ایجاد کند که می تواند منجر به صدمات شدید شود. استفاده از زمان حتی دو برابر برای چک کردن محموله قبل از ارسال آن ، راهی عالی برای کاهش خطر صدمات در هر دو طرف  است.

شماره 6 روش مناسب را به کارمندان آموزش دهید
به کارمندان در تکنیک های مهم کلیدی دستور دهید تا از پیشگیری از کشش عظلات و و پیچ خورن بدن آنها جلوگیری کنند. در نظر گرفتن وزن و شکل بار قبل از شروع به  کار در انتقال آن بسیار مهم است. مطمئن باشید که رانندگان و کارگران پاهای خودر را به فاصله مناسب کنار هم قرار میدهند  و سپس عضلات اصلی خود را درگیر می کنند. از قوانین بلند کردن ایمن مانند نگه داشتن کمردر حالت غیر درگیر و خم شدن با باسن و زانوها و تغییر جهت با کل بدن خود به جای پیچاندن ، پیروی کنید. هنگام استفاده از درب ها یا روکش ها از روی بارها ، به کارمندان خود توصیه کنید از بلند کردن آنها در بالای سر خودداری کنند. این لیست ساده یادآوری ساده را با آنها به اشتراک بگذارید:
مروری بر برداشتن بار ایمن
فکر
اندازه / شکل بار چیست؟
بار چقدر وزن دارد؟
آیا به بلند کردن کمک نیاز دارید؟
آیا باید از دستگاه بالابر استفاده کرد؟
آیا مسیر مشخصی برای حمل در آن وجود دارد؟
هنگام حمل ، محیط اطراف خود را بشناسید
قبل از بلند کردن تصمیم بگیرید که بار در کجا قرار خواهد گرفته
به بدن خود بخصوص هنگام حرکت گوش دهید

آماده کردن
عرض باز بودن پاها را رعایت کنید
ماهیچه های تنه خود را آماده کنید
تنفس مداوم را حفظ کنید
حرکات غیر ماهرانه می تواند باعث صدمات متعدد شود
میانبرها می توانند منجر به اشتباه و اتلاف وقت شوند

عمل کن
کمر آزاد(غیر در گیر) را حفظ کنید
بار را نزدیک نگه دارید
تمام بدن را چرخانده ، نه تنه
از بلند کردن سر خودداری کنید
در صورت امکان باسن و زانوها را خم کنید
استراحت توصیه می شود
روی تکالیف مربوطه متمرکز شوید
چند کاره نامرتبط را محدود کنید

جمع بندی
در پایان روز ، هر شغلی می خواهد که کارمندان  با خیال راحت وارد کار و خارج شوند. این مهم برای نگه داشتن مشاغل است که باعث افزایش تمرکز و آگاهی در کار می شود. بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه می تواند خطرناک باشد ، اما با یک برنامه و روش ساده مانند برنامه های سفارشی و مطالبی که در بالا به آن اشاره شد می توان خطر جراحات کارمندان را به میزان قابل توجهی کاهش داد. با روشهای واضح ، مختصر بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه ، به ایمن نگه داشتن کارمندان و مشاغل خود کمک کنید. کارمندان و خط مشی شما از شما متشکر خواهند بود